Drukarnia ma problem z plikami

Drukarz twierdzi,że nasze pliki (robił je znajomy grafik) mają 150 dpi i sześć kolorów, za to brakuje spadów. Jak to szybko naprawić?

 

Drukarnia potrzebuje plików, z których wykona matryce do druku. Pliki te, najczęściej PDF lub PS,  muszą spełniać pewne wymogi. Najważniejsze z nich, to:

 

  • odpowiednia rozdzielczość grafiki, umożliwiająca dokładne oddanie drobnych elementów. W większości wypadków wystarczy rozdzielczość 300 DPI, jeśli będzie ona mniejsza, grafiki i zdjęcia będą wyglądały słabo

  • poprawna liczba kolorów. Najczęściej drukuje się w systemie CMYK. Oznacza to uzyskiwanie dowolnej barwy z mieszania 4 podstawowych - Cyan, Magenta, Yellow, Black. Inne kolory, nie konwertowane na CMYK, mogą zostać jedynie, jeśli planujemy użycie piątego i kolejnych kolorów - spotykane jest to tylko w drogich, profesjonalnych pracach.

  • przewidzenie spadów, tj. części grafik wychodzących poza założony format publikacji. Jest to margines bezpieczeństwa, który zabezpiecza przed np. białym paskiem na krawędzi strony, jeśli zostanie ona niedokładnie przycięta

 

A jak te błędy naprawić? Najlepiej zlecić pracę od początku profesjonalistom. Jeśli szkoda już się stała, dobry grafik często może naprawić błędy, ale jest to równie przyjemne jak poprawianie fuszerki jednego budowlańca czy mechanika przez drugiego.

Brzydki kolor w wydrukowanym katalogu

Kolor na okładce mojego katalogu jest zupełnie inny niż ten, który widziałem na ekranie. Dlaczego tam jest piękny, a okładka jest zupełnie matowa?

 

Kolor w publikacji drukowanej, a tej widocznej na ekranie, powstaje w zupełnie różny sposób. W druku używamy czterech podstawowych kolorów CMYK. Oznacza to uzyskiwanie dowolnej barwy z mieszania 4 podstawowych - Cyan, Magenta, Yellow, Black. Im więcej każdego koloru, tym ciemniejszy obraz.

 

Na ekranie kolor generowany jest w systemie RGB - Red, Green, Blue, oznaczających kolor emitowanego światła. Nałożenie maksymalnych wartości R+G+B da w efekcie kolor biały, nie czarny.

 

Logicznym więc jest, że skoro ekran monitora świeci, a papier nie, nie jest możliwe dokładne oddanie koloru z monitora w druku. Dzięki zaawansowanym technikom, kalibracji monitorów, wykonywania proofów (odbitek próbnych), drukowi z użyciem dodatkowych farb, możemy te efekty do siebie zbliżyć, ale nigdy nie uzyskamy 100% zgodności.

 

W opisanej sytuacji podstawą jest oglądanie pracy na skalibrowanym monitorze, wykonanie odbitek próbnych (proofów) przez drukarnię i ich akceptacja przed zleceniodawcę PRZED drukiem.

Retusz fotografii po sesji zdjęciowej

Zrobiliśmy dziś szybką sesję ciuchów sportowych.Modelka jest bardzo ładna, niestety ma dużą, brzydką bliznę na ręce. Da się ją usunąć bez śladu?

 

Na ogół taki retusz jest możliwy. Zależy to od wielkości i umiejscowienia skazy, którą chcemy usunąć. O ile problemem nie będzie małą blizna umiejscowiona w łatwym miejscu (np. na plecach lub brzuchu) o tyle duże uszkodzenie skóry, zwłaszcza umiejscowione w miejscu newralgicznym (zgięcie łokcia, twarz, dłoń) może być problematyczne.

 

Wynika to z faktu, że uszkodzenia skóry najlepiej maskuje się, klonując zdrową skórę z podobnego fragmentu ciała. Jeśli więc potrzeba przeszczepu jest duża, a źródło zdrowej skóry niewielkie, mamy problem, podobnie jak lekarze w rzeczywistości.

Koszt opracowania tygodnika i napisania tekstów

Muszę pilnie opracować i wydać samorządowy tygodnik. Drukarnia jest już załatwiona. Jaki budżet mam założyć na prace redakcyjne?

 

Pytanie podobne do tego, ile kosztuje samochód. Odpowiedź brzmi - zależy jaki...

  • ile stron będzie miał tygodnik i jaki będzie jego format?

  • ile kolejnych numerów zostanie wydane?

  • czy zamieszczane reklamy będą gotowe, czy też trzeba będzie je stworzyć?

  • czy teksty i zdjęcia zostaną dostarczone, czy trzeba je będzie wykonać?

  • jaki jest założony poziom jakościowy - papier, liczba kolorów?

  • czy będą wykonywane proofy - odbitki próbne?

  • jakie są techniczne wymagania drukarni?

 

Jak widać nie można odpowiedzieć ta to pytanie bez znajomości bardzo wielu szczegółów.

FAQ: szybka pomoc w przygotowaniu do druku

Projekt:BezProblemu.com.pl